"Enter"a basıp içeriğe geçin

Yeşil Çözüm: Düşük Duman, Halojensiz Kablolama için Argüman – Bölüm 1

green_blog“Yeşil” farklı insanlara farklı anlamlar ifade eder, fakat tüm “yeşil bilinci” tüketici güvenliğini arttırmak ve çevreyi korumak için evrensel olarak kabul edilmiş bir akımdır. Büyük bir devlet girişimi elektrik ve elektronik kablolar dahil halojenlerin kullanımını bir dizi üründen çıkarmıştır.

Tel ve kablo endüstrisinde hala doğuş sürecinde olan yeşil ürünlerin farkında olunmasına ve talep edilmesine rağmen, halojen-free kabloların yeteneklerinin ve yararlarının farkına varmak için çok erken değil. Özellikle, geleneksel kablo ürünleri ile ilgili güvenilirlik de gösteren, mevcut çevresel standartları ( düşük duman halojensiz tasarımı [LSZH] kullanarak ) karşılayan kablo almak günümüzde mümkündür. Halojenler birkaç yıl içinde alevlenmeyi geciktiricilerin popüler bir bileşeni olmuştur. Polibromürlü difenil eter (PBDE) çeşitli ürünlerde bulunabilir. Amerika’da , elektronikler bina izolasyonu, poliüretan köpük, tel ve kablonun ardından brom bazlı PBDElerin en yüksek kapasitesini kullanmaktadır. Klor veya florin kullanan halojenli bileşikler PVC CSPE, CPE ve FEP ve PTFE florpolimerler dahil olmak üzere rutin olarak ortak mantolama malzemelerinde kullanılırlar. .

Halojenli kablolar iyi yangın süpresörleri olarak kabul edilirler. Ancak, bunun bir maliyeti var. Yanma yada diğer kimyasal reaksiyonlar ile ortaya çıktğında,halojenli bileşikler zehirli dumanlar ve opak bir duman yayar. Halojenler hem yangının çevresindeki insanlara zarar verebilecek hem de hassas ve pahalı endüstriyel ekipmanda korozyon ve diğer hasarlara neden olabilecek asit oluşturmak için nem ile   bağlanır. Belden’in GreenChoice kabloları bir alternatif sunmaktadır.

Halojen olmayan kablolar hakkında daha fazla bilgi , LSZH kablolama seçenekleri, ve yeni Belden tanıtım yazısını indirme fırsatı için: gelecek blogda bu konunun ikinci bölümüne “Düşük Duman Sıfır Halojen için Argüman : Performans Kaybı olmadan Güvenli Kablolama,” göz atınız.

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

Paylaş