"Enter"a basıp içeriğe geçin

Vision Kamera ile Otomatik Barkod Kontrol Sistemi

images (1)Proje : Vision kamera ile barkod kontrolünü yapan sistem

Matbaa sektörüne hizmet veren ve kontör kartları üreten tesiste, üretim hattı üzerinde bulunan ve sürekli olarak 7-8 lik matris halinde bulunan plakalardaki barkodları okuyarak yerleşim ve sıra kontrolü yapan sistemdir.

Proje Detayları

Söz konusu sistem, üretimi yapılmış olan kontör kart plakalarının geçtiği yürüyen bant üzerine monte edilmiştir. Plakalarda bulunan 56 adet kartın üzerindeki barkodlar, 8 adet barkod okuyucu kamera tarafından okunularak plc cihazına aktarılır ve plc cihazı tarafından değerlendirme yapılır. Barkodların yatay ve düşey olarak doğru sırada bulunup bulunmadıkları kontrol edilir. Bu kontrol sırasında kaçıncı plakaya bakıldığı da göz önünde tutulur. Plaka doğru ise, hat üzerinde hareketine izin verilir. Aksi durumda pnömatik ayıklama sistemi ile ayıklanır.

 Sistemin, bilgisayar temelli bir işletme programı bulunmaktadır. Operatör anlık olarak okunan plaka numarasını, okunan barkodları ve durumlarını görebilmektedir. Herhangi bir şekilde hatalı olarak tespit edilmiş bir plaka, tekrar üretildiğinde sistemden tekrar kontrol yapılması sağlanır.
Proje Parametreleri / Gereksinimler

Banner Bcr Vision kamerası, Banner yüksek frekanslı geniş alan flöresan ışık kaynakları, Wago Plc, Bilgisayar programı, Pnömatik ayıklama sistemi.

Çözüm

8 adet Banner Bcr kamerası kullanılarak senkron bir şekilde kontrol yapılması sağlanmıştır. Geliştirilen bilgisayar programı aracılığı 8 kameradan gelen bilgiler anlık olarak değerlendirilebilmiştir. Işık kaynağı olarak, yüksek frekanslı geniş alan flöresan ışık kullanılmıştır.

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

Paylaş