"Enter"a basıp içeriğe geçin

TURCK Lineer Mesafe ve Açı Sensörleri

02_titel_et11_

İndüktif rezonant devre teknolojisi, mesafe ölçümünde yeni bir çağ açılmasına öncülük ediyor.

 

Sağlam IP67 gövde, yeni lineer mesafe ve açı sensörlerinin bozulmalarını engeller.

 

Endüstriyel uygulamalarda mesafe ve açısal ölçümler için farklı ölçme metodları olduğu gibi, birçok çeşit sensör tipi bulunmaktadır. Pazara yeni bir sensör çıkaran bir firma, küçük iyileştirmeler ve gövde değişikliğinden daha fazlasını sunmalıdır. Sensör, arayüz ve fieldbus uzmanı Turck, mesafe ve açısal ölçümlerde çığır açacak yeni bir ölçme prensibi geliştirdi.

08_lr7_

Bu tip sensörler için çözülmesi gereken en önemli mesele, mevcut pozisyon bilgisini ölçme sistemine iletmektir. Bunu başarmanın en kolay yolu, bir potansiyometrenin yaptığı gibi sensör ile pozisyon algılama arasında doğrudan mekanik bağlantı yapmaktır. Bu tip potansiyometreler her ne kadar ucuz olsalar da birçok dezavantajları vardır; özellikle hassas bir eksenel ayar yapılması ve montajı büyük bir çaba gerektirir. Yüksek devirli uygulamalarda titreşimin kompanze edilmesi için ilave bir esneme kaplini kullanılmasına ihtiyaç duyulur. Ayrıca, makineden dışarı taşıyorsa potansiyometrenin milini korumak gereklidir. En önemlisi de bu tip sensörleri kapalı bir gövde şeklinde yapmak mümkün değildir, bu da daha fazla arıza anlamına gelir.

Manyetik pozisyon algılayıcılarının kullanılmasıyla, sensöre mekanik bir bağlantı yapmaya gerek yoktur. Bu tip sistemler doğru ölçüm sonuçları verirler ve kapalı gövdeleri sayesinde aşınmazlar. Potansiyometrik algılama sistemlerine göre daha pahalı olsalar da manyetik pozisyon algılayıcıların kullanıldığı lineer mesafe sensörleri birçok uygulamada kullanılırlar ancak metal tozları ve elektromanyetik alanların olduğu uygulamalar için uygun değildirler. Ayrıca, manyetostriktif lineer cetvellerin her iki ucunda 80 mm.ye kadar kör bölgeleri vardır; 200 mm.lik bir montaj alanında, 160 mm kör bölgedir ve sadece 40 mm.lik bir alanda ölçüm yapılabilir.

Rezonant Devre Prensibi

Turck, bu sorunların üstesinden gelecek yeni lineer mesafe ve açı sensörlerini geliştirmiştir. Pozisyonu algılamak için magnet kullanan manyetostriktif ve indüktif pozisyon sensörlerinin aksine Turck’un yeni sensörü, pozisyon bilgisini rezonant konumlama elemanı ile algılar.li100

Çalışma Prensibi: IP67 gövde içine entegre edilmiş verici bir bobin, konumlama elemanının içindeki rezonatörü harekete geçiren bir yüksek frekans alanı meydana getirir. Verici bobin iletimi her durduğunda rezonatör sensörün içindeki iki alıcı bobinde gerilim indüklenmesini sağlar. Gerilimin şiddeti konumlama elemanının alıcı bobinlerin neresinde olduğuna bağlıdır. Gövde içindeki işlemci farklı formatlarda çıkış sinyali üretir: 0…10V, 4…20mA, IO-Link veya SSI. Turck’un LI-ailesi lineer mesafe sensörleri 1 µm’ye kadar, RI-ailesi açı sensörleri de 0,005° ye kadar yüksek hassasiyete sahiptir.

LI-sensörleri yüksek doğruluk ve tekrarlanabilirlik değerlerine sahiptir: Ölçüm doğruluğu ve esnekliği arttırmak için Turck’un ürün geliştiricileri, bir genel ve bir hassas olmak üzere iki alıcı bobin sistemi tasarlamışlardır. Genel bobin sistemi, rezonant algılama elemanının hangi segmentte olduğunu ve kabaca pozisyonunu belirler. Hassas alıcı bobin sistemi ise yüksek doğrulukta pozisyon bilgisi verir. Bu yöntemin avantajı sensörün algılama elemanına uzaklığından bağımsız olarak yüksek doğruluk ve tekrarlanabilirlik sağlamasıdır.

 ruggedGüvenilir Ölçüm Sistemi 

Manyetostriktif sensörlerin aksine resonant devre prensibi, dış elektromanyetik alanlardan etkilenmez ve magnet gerektirmediğinden sensörün çalışmasına etki edebilecek metal tozları sensörün gövdesi üzerinde birikmez. Potansiyometrik algılama çözümlerinin aksine de tamamen sızdırmaz kapalı gövdesi sayesinde; toz, kir, nem ve rutubetten etkilenmez. Ayrıca, bobinlerin özel tasarımı sayesinde çıkış sinyali, sensör ile algılama elemanı arasındaki mesafe değişimlerinden de etkilenmez. Bu yüzden, sensör ile algılama elemanı arasındaki mesafe 0 ile 4 mm arasında kaldığı sürece küçük sapmaların sebep olduğu ölçüm hataları ortadan kalkar.

uygresGeniş Uygulama Alanları

Sensörün esnekliği, metal tozlarının veya dış elektromanyetik alanların sensörün çalışmasına etki edebileceği enjeksiyon kalıp makineleri veya maden işleme gibi birçok uygulamada etkin şekilde kullanılmasını sağlar. Birçok işe uygun olan LI-sensör serisi kullanıcıların uygulamalarını optimum hale getirmelerine yardımcı olur ve makinelerin kullanılabilirliğini ve yararlılığını arttırır. Turck’un lineer sensörleri, kaynak işlemi sırasında meydana gelen güçlü manyetik alanlara tamamen duyarsız  olduğundan kaynak makinelerinde kullanım için de oldukça uygundur. Bu özellik indüktif lineer mesafe sensörlerinden; tezgahlar, kalıp presleri, haddehaneler, pres döküm, CNC abkant tezgahları, eğme bükme işleri, dizgi makineleri, dozajlama sistemleri, karıştırma üniteleri, ambalaj ve paketleme makineleri, rüzgar türbinleri veya hizalama kontrol sistemleri gibi birçok uygulamada faydalanılmasını sağlar.

Parazitlere karşı dayanıklı olması ve mekanik ömrünün sonsuz olması ile RI-serisi açı sensörleri birçok zor uygulama için idealdir. Örnek olarak; rüzgar enerji tesislerinde rotor bıçaklarının konumlarının ayarlanması, güneş panellerinin izlenmesi veya süpermarketlerin girişindeki döner kollarda kullanılabilirler.

acisensKolay Adaptasyon 

Yüksek doğruluğu ve parazitlere karşı direncinden dolayı aşınmaz gövdeleriyle LI- ve RI-sensörleri mesafe ve açısal ölçüm gerektiren birçok uygulamada mevcut sensörlerin yerine kullanılabilirler. İndüktif lineer mesafe sensörleri birçok alanda kolayca uygulanmasına imkan veren özelliklere sahiptir. Sensörün algılama yüzeyinin ters tarafındaki alüminyum profil çeşitli montaj aksesuarları vasıtasıyla uygulamalara kolaylıkla adapte edilmesini sağlar. Sensörün hizalanması için paslanmaz çelik aksesuarlar montaj esnekliği sunar. Her iki tarafta sadece 30 mm gibi çok kısa kör bölgelere sahip olması, -25…+70°C gibi geniş bir sıcaklık aralığında çalışabilmesi ve ölçüm aralığının farklı mesafelere programlanabilmesi özel uygulamalarda bile kullanılabilmesine imkan verir. 100 ve 1000 mm ölçüm aralığında sadece bir sensör ailesinin kullanılması stok maliyetinde tasarruf sağlar.

RI-açısal sensörler, mil veya oyuk millere iki omuz civatasıyla kolaylıkla bağlanabilirler. 6 mm ve 8 mm çaplı bir adaptör yardımıyla, oyuk milli bir sensör, milli bir sensöre dönüştürülebilir.

Her iki sensör ailesinde farklı çıkışlar mevcuttur: Akım/Gerilim ve SSI-interface. Esnek çıkış konfigürasyonu, sensörün mevcut otomasyon yapısına kolaylıkla entegre edilmesine izin verir. Analog çıkış, IO-Link ya da SSI olmak üzere uygulama hangi çıkışı gerektirirse gerektirsin standart bir M12x1 konnektör ile bağlantı sağlanır.

cikislarIO-Link Arayüzlü LI-versiyonu

LI-sensör, 0,5…4,5V çıkış sinyalinin yanı sıra, kullanıcının ölçüm aralığını tanımlayabileceği IO-Link arayüzlü programlanabilir bir üst düzey model de mevcuttur. Ayrıca dört adede kadar anahtarlama noktası ayarlanabilir.

Yaygın olarak kullanılan 3-telli teknolojiye dayanarak, IO-Link standardı kullanıcıların akıllı saha cihazlarına daha hızlı komut vermesini ve cihazlardan optimum verim alınmasını sağlar. Besleme ve  veri iletimi için aynı kablonun kullanılmasıyla IO-Link bağlantı diyagramlarını basitleştirir ve kablolama maliyetlerini düşürür. Ayrıca cihazın parametrelerinin alınıp benzer bir cihaza aktarılmasını sağlar. Bu yolla, sahada elle yapılan parametre giriş işlemlerine gerek kalmaz. IO-Link sensörleri, proses/konfigürasyon birleşik veri kanalı yoluyla ilave diyagnostik veri sağlayabildiğinden dolayı hataların yeri daha hızlı saptanabilir. Bu da sahadaki operatörlerin makine arıza sürelerini önemli ölçüde azaltmalarına olanak tanır. Turck yeni LI-Q25 serisi için DTM adında benzer bir sürücü sunar. DTM, PACT Ware gibi kullanıcı dostu görseliyle kullanıcının sadece birkaç tıklama ile akıllı sensörlerini programlamasını ve yönetmesini sağlar.

Sonuç

Rezonant devre prensibine dayanarak, yeni lineer mesafe ve açı sensörleri, geçmişte etkin şekilde çözülememiş birçok uygulamada kullanılabilirler. Uygulama ister kısa ister uzun mesafeli olsun, kısıtlı montaj alanları veya dış elektromanyetik alanların olduğu yerlerde, yeni LI- ve RI-sensörler esnek çözüm olanakları sunar. Turck, bu yeni sensörleri, “Algıla, Bağla, Bus kur, Çöz” sloganına bağlı kalarak sadece tek bir komponent değil, entegre çözüm sağlamaya yönelik geliştirmiştir.

 

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

Paylaş