"Enter"a basıp içeriğe geçin

IP Video İletim Teknikleri

Verimli IP Video Network sistemi kurulur iken ilk olarak düşünülecek şeyler bant genişliği gereksinimleri ve IP Video akışıdır. Yeterli bant genişliği ve akış ayarlama genellikle gelişmiş video ve ağ yönetim teknolojileri ve yöntemlerinin kullanılmasını gerektirir.

Veri, ses ve yazı gibi aktarımlardan ziyade IP Video akışları daha fazla band genişliğine gereksinim duyar. IP Video akışının ihtiyaç duyduğu band genişliği hesaplamak için birkaç faktör vardır.

Farklı video sıkıştırma standartlarının farklı band genişliği gereksinimleri vardır. Örneğin, MJPEG video akışı aynı kalitedeki MPEG4 akışından 5-10 kat daha fazla band genişliğine ihtiyaç duyar. H.264 sıkıştırma standardı MPEG2 gibi aynı kaliteye sahip olduğunu ve MPEG4’ün band genişliğinin yarısına ihtiyaç duyduğunu iddia etmektedir.

Video Görüntü İçeriği

Bant genişliği gereksinimleri sadece video sıkıştırma standartlarına göre hesaplanmaz. Video görüntülerinin içeriği önemli bir kriterdir. Temel olarak, daha az nesne ve basit renkler içeren görüntüler daha az band genişliği harcayacaktır. Örneğin, Beyaz duvar görüntüsünün video görüntüsü sadece 3kbps band genişliğine ihtiyacı vardır ama hareketli bir kavşak video görüntüsü için 30kbps band genişliği gerekir. Buna ilaveten, MPEGx sıkıştırma standartlarında ne kadar çok hareketli görüntü var ise o kadar çok band genişliğine ihtiyaç vardır. Bu yüzden MPEGx, hareketli nesneler daha fazla anahtar çerçeveye ihtiyaç olduğundan IP Video teknolojisi için I, P ve B bağımsız çerçeve teknolojilerini kullanır.
MJPEG için ise çerçeve başına görüntü boyutu elde etmek için tek bir anlık görüntü ve basit çekim gerektirir. MPEGx akışını hesaplamak oldukça zordur. Direk olarak harcanan band genişliğine bakmak gerekir. Bunun için network trafiğini izlemek için kullanılan Ethereal veya raw video akış kayıtları ile saniyede kayıt edilen video akışı teşhis edilmelidir. Ancak, bazı IP video aygıtları bant genişliği yönetimine yardımcı olmak için bazı özel mekanizmalar sağlar.

Band Genişliği Sınırlaması

Bazı IP Video cihazların yapılan akışı sınırlandırma özelliği vardır. Eğer IP Video akışını belirtilen sınırdan yayın yapar ise, IP video cihazı bant genişliği gereksinimlerini karşılamak için çerçeve oranını düşürecektir.

Akıllı Video Yönetimi

İhtiyaç halinde iletilen video akışları kurmanın yolu akıllı video yönetimidir. Zamanlama, video hareket algılama, Alarm tetiklemesi için dijital sensör girişi ve video kaydı gibi bazı akıllı video yönetim özelikleri bu amaç için tasarlanmıştır.

Optimize edilmiş IP Video Akışı

Birçok video takibi yapan kullanıcılar, yüksek çerçeve oranı ile yüksek video performansı, yüksek video kalitesi, ve yüksek çözünürlüğü tercih eder. Tüm bu isteklerin sonucu yüksek band genişliği harcamasıdır. Eğer yüksek band genişliği kullanmak istiyorsanız, optimize edilmiş video akışı şarttır. Örneğin, 16-Video ekran formatında olan bir video akışındaki her görüntü 352×240’dan küçük olacaktır. Sonuç olarak, video akışını 704×480 çözünürlükte ayarla isek band genişliğini gereksiz yere işgal edecektir.

 Veri Yayını

IP Video akışı için üç farklı yol mevcuttur; Unicast, Multicast, Broadcast

Unicast :
 Her istemci için bir video akışı göndermek için Unicast kullanılır. Veri iletimi için en çok kullanılan yoldur ancak Unicast kullanır iken 10 istemci aynı anda video akışı istediğinde problemler başlar. IP video ekipmanı 10 adet ayrık video akışını istemcilere iletir ve band genişliği gereksinimini 10 kat arttırır. Önemli bir gerçek olarak IP Video ekipmanları aynı anda video yayını yapmak için yeterince performans gösteremezler. Bu nedenle ekipmanlar, çoklu video akışı gereksinimini karşılamak için çerçeve oranını düşürecektir.

Multicast :
 Band genişliği harcamasını düşürmek için kullanılan multicast, ITS (akıllı iletim sistemleri) gibi çoklu istemciler ile birlikte IP Video izleme sistemleri içerisinde popüler network protokolüdür. İstemci grupları, multicast grup olarak adlandırılır. IP Video ekipmanı multicast etiketi ile bir video akışı gönderir ve multicast grubu içerisindeki tüm kullanıcılar aynı video akışını alır. Bu şekilde band genişliği korunarak çoklu istemcilere, çoklu video yayını yapmaya gerek yoktur. Multicast video akışının çalışması için, IP Video network içerisinde mutlaka her video akışı için Ethernet sviçlerin bulunması ve bu sviçlerin multicast protokolü IGMP ‘yi (internet grup yönetim protokolü) desteklemesi gerekir. Network içerisindeki bağımsız her istemciye video akışı broadcast edilecektir.
igmp1
Not : İstemci sayısı arttıkça, hat üzerindeki video akış sayısı da aynı oranda artacaktır.
igmp2

Not : IGMP ile istemci sayısının artmasına karşılık hat üzerinde sadece ilgili istemci gruplar için tek bir video akışı olmaktadır.

Broadcast : Bu mod içerisinde IP Video akışı tüm istemcilere gönderilir ve istemcinin akışı almaya ayarlı olması veya olmaması göz ardı edilir. Bu method ile band genişliği paylaşımı mükemmel sonuç verecektir. TV yayın sistemleri gibi sadece birkaç uygulamada kullanılır.
Bazen, farklı tipteki veriler aynı network içerisinde gönderilir. QoS (Servis Kalitesi) Network yönetimi ile IP Video akışları için iletim önceliği kullanılarak veri iletimi sıraya konulur. Örneğin, Proses Otomasyonunda kontrol verisi diğer video ve ses gibi veri iletimlerinden daha yüksek önceliğe sahiptir. QoS ile kontrol verisini yüksek öncelikli iletim olarak atanabilir.

qos


Network Bölümleme
Network’ün verimliliğini sürekli kılmak için Veri ve IP Video ağını ayırmak en iyi yoldur. Ancak, maliyet ve fiziksel network yerleşiminden dolayı bir çok uygulama için imkansızdır. Bu nedenle fiziksel ayrımdan ziyade VLAN gibi ağ bölümleme teknolojisi ile Network’leri ayırmak mümkündür. Her VLAN bağımsız bir LAN gibi gözükür ve band genişliği Veri ve video iletimi için ayrı ayrı optimize edilebilir.
vlan
100Mbps band genişliği olan bir Network içerisinde veriler için 30Mbps, video iletimi için 70Mbps tahsis edilebilir. Bu şekilde iki farklı uygulama birlikte ve herhangi bir bilgi karmaşıklığı olmadan verimli çalışacaktır.

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

Paylaş