"Enter"a basıp içeriğe geçin

Evrensel I/O Modüllerinin Akıllı Fabrikalar İçin 4 Faydası

Nesnelerin interneti üretimde devrim yaratırken, daha fazla üretkenlik talep ediliyor. Şirketler ürünlerini daha hızlı ve daha ucuz pazarlamak için yarışırken, işlemlerinde çeviklik elde edebilmek için basit çözümlere ihtiyaç duyarlar.(her şey bir parmağın ucunda olmasını isterler.)

Özel veya pahalı araçlar, yüksek eğitimli mühendisler ve elektrisyenler için bütçe veya zaman olmadığından makine imalatçıları kullanımı , kurulumu ve bakımı kolay ürünlere ihtiyaç duyarlar. Geleceğin Akıllı Fabrikası hakkındaki bu durumu geçmiş blog yazısında okuduğunuz gibi, bu ihtiyaç endüstriyel otomasyonda “tak-ve-üret” denilen yeni bir eğilime neden oluyor.

Tak-ve-Üret Akıllı Fabrikaları Nasıl Etkiliyor?

Bunu anlamak için, sizin muhtemelen zaten aşina olduğunuz benzer bir terim olan “Plug and play” ‘yı göz önüne alalım. Bir plug and play ürünü, isminin de söylediği gibi, kolaylıkla bağlanabilir ve açılır – ve çalışır.

Bu ürün kullanım kolaylığı ve güvenilirlik, kusursuz işlem beklentileri taşır. Tak-ve-oyna ürünlerinin uygulanabilir uzantısı, onları endüstriyel bir tesisin bütününe uyguladığınızda, tak-ve-üret terimine yol açar. Birçok networking ve bağlantı şirketi ürünlerini tak-ve-üret’in prensiplerini takip etmesi üzerine geliştiriyorlar. Parmaklarının ucundaki potansiyel ürünlerin ve çözümlerin yeni bir serisiyle, makine imalatçılarını doğrudan birçok faydasını görecektir.

Böyle bir ürüne örnek  evrensel giriş / çıkış (G / Ç) modülleridir. Evrensel G/Ç modülleri, Tak-ve-Üret in yeni dünyasında işlem yapan ağları inşa etmekte esastır. Sadece makine imalatçılarının hayatlarını kolaştırmakla kalmaz bunun yanısıra bütçe alt çizgisi (maliyet tasarrufu)  üzerinde de direk etkileri vardır. Yer ve bütçe kısıtlamaları veya daha büyük güç ve performans gereklilikleri ile yüzleşen makine imalatçıları için özellikle değerlidir.

Nesnelerin Endüstriyel İnterneti (IIoT), makine imaltaçılarının “tak ve üret” altyapısını mümkün kılmak için elverişli hale getiriyor

Evrensel G/Ç Modüllerinin Akıllı Fabrikalar ve Makine Yapımına Faydaları

Tak-ve-Üret vizyonunu gerçekliğe dönüştürmek istiyorsanız, bunu evrensel G/Ç modüllerinin bu gerçekleştirmesine ihtiyaç duyacaksınız.  Bu G/Ç modüllerinin makine üreticileri üzerindeki etkisini ve getireceği dört önemli yararı inceleyelim:

  1. Daha Az Karmaşa, En ideal G/Ç modülü tamamen evrenseldir. O bir gelecek güncellemesini kolaylaştırırken şimdiki veya eski makine dizaynının kullanımına izin verir. Evrensel G/Ç modülleri spesifik girdi veya çıktılara ihtiyaç duymaz. İhtiyaç duyduğunuz kadar çok giriş veya çıkışa sahip bir modül satın alabilme özelliği – tipik 8 giriş ve 8 çıkışın sınırlanması değil – aksine modülü ihtiyaçlarınıza uyarlayabileceğiniz anlamına gelir. Ek olarak, bir tak-ve-üret-hazır G/Ç mdülü ek adaptörlerle gelecektir.
  2. Genişletilmiş Envanter, Evrensel bir G/Ç (I/O) modülü seçmek size daha az ürün çeşidi ve varyansı stoklamakta yardımcı olur ve sonuçta tedarikçilerinizi düzen sokmakta yardımcı olmuş olur. Makine imalatçıları, bir modülü rafta tutabilir ve onu bütün uygulamalara adapte edebilir. Doğru G/Ç modülü, modülün fiziksel portları ile mantıksal gösterim arasında bit eşlemelidir. Bunun anlamı, eşleme uzunluğu, makinede kullanılan herhangi modülle değiştirilmeye ihtiyaç duyulduğu her durumda yapılandırılabilir demektir. Bu yüzden , eğer bir G/Ç modülündeki yazılım makinedeki diğer tüm modüllerle uyumluysa, çoklu G/Ç modüllerine gereksinim ortadan kalkar ve envanter basitleştirilir. Ve, daha az stoklanacak cihaz çeşidiyle ,yedek parçalar için daha az depolama alanına ihtiyaç duyulur.
  3. Global Kullanım Evrensel G/Ç modülleri, PROFINET ve EtherNet/IP de dahil olmak üzere global ve bölgesel kullanım için birden fazla endüstri protokolünü karşılamalıdır. Bu yeterlik olmaksızın , global operasyonlar için makine imalatçıları  ülkeye -özgü  veya  protokole-özgü gereksinimleri karşılamak için makinerlerdeki G/Ç modüllerini değiştirmekte sıkışıp kalırlar. Bu sayısız ürün çeşitliliğini ve geniş ve karmaşık tedarikçiler zincirini içerir. Ancak, birçok farklı endüstri protokolünü karşılayan doğru G/Ç modülü ile küresel işletim sorunsuzdur.
  4. Sonuç Satırında Daha Büyük Etki, Daha adapte edilebilir ve özelleştirmesi kolay G/Ç modülleri müşterinizin yeni modüllerde daha fazla zaman ve eğitim personeline para harcamak zorunda kalmaması anlamına gelir. Daha az sayıda parça, daha kolay modül değiştirmeleri ve daha az kesinti ile makine üreticileri müşterilerinin daha genel bir verimlilik ve maliyet tasarrufu deneyimi yaşamasına yardımcı olabilir.Ek olarak, çoklu uygulamalar için bir modül kullanma yeteneği , değişen ihtiyaçları karşılamak için sürekli yenilerini satın almak yerine , sonuç satırını pozitif olarak etkiler .

Evrensel I/O modülleri geleceğin makine üreticileri için kilit noktadır (özellikle networklerde kolay,  “tak-ve-üret” modeline geçmekte tercih sebebi).

 

 

 

Bu faydalar gösteriyor ki evrensel G/Ç modülleri yeni tak-ve-üret  makine yapım ortamında işlem yapmak için anahtar özelliği taşıyor. Eğer makine imalatçıları doğru G/Ç modüllerini bulursa , işleri kolaylaşır ve hatta tasarruf bile yaparlar.

LioN-Power Active G/Ç Modulleri yalnızca taslağını çizdiğimiz faydaları sağlamazlar , hem PROFINET Hem de EtherNet/IP protokollerini ve farklı güç bileşenlerini de desteklerler.

Çoklu protokol yetenekleri, stok öğelerinin veya gerekli yedek parçaların sayısını azaltır.

 

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

Paylaş