"Enter"a basıp içeriğe geçin

Yüksek Performanslı VFD (AC Sürücü, İnvertör) Kablo Neden Önemli

Çoğu endüstriyel üretici hem maliyetleri hem de sera gazı emisyonlarını azaltmak için enerji tüketimini azaltmanın yollarını arıyorlar. Dünya enerji tüketiminin % 40’ından fazlası endüstride kullanılmakta ve güç talebinin % 65’i ise elektrik motorlu sistemlerden geliyor. Motor sistemlerini çalışmak için ihtiyaç duyulan enerjiyi büyük ölçüde azaltmanın bir yolu “VFD”leri (ac sürücüleri, invertörleri)  kullanmaktır.

Değişken (ayarlanabilir) Frekanslı Sürücüler veya VFDler, endüstriyel enerji tasarrufu için sihirli bir değnektir. Onlar , motorun hızlarını kontrol ederek motora sistemlerini tıkır tıkır çalıştırırken aynı zamanda  gerekli enerjiyi azaltır. Yük özelliklerine bağlı olarak, yarım hızda çalışan motor tam hızda gerekecek enerjinin 1/8i kadar az enerji gerektirebilir.

VFDler 20 yıldır var olmalarına rağmen, maliyet ve enerji tasarrufu  sağlaması sayesinde her zamankinden daha ilgi uyandırıcıdırlar. Bugün biraz VFD teknolojisini açıklayacak ve özellikle doğru VFD kablosu seçmenin kurulumun uzun vadeli başarısı için neden önemli olduğunu inceleyeğiz.

 

VFD-Cable-Motor

Yukarıdaki 3 ana parçadan oluşan bir VFD ve motor sisteminin şemasıdır:
• Bir operatör arayüzü ile VFD nin kendisi
• Motora VFD’yi bağlayan kablo
• VFD tarafından kontrol edilen elektrik motoru

VFD’nin büyüsü, motora sağlanan elektrik gücünü kontrol ederek AC motorunun dönme hızını kontrol edebilmesidir. Eski motor kontrolleri değişken hızı desteklemek için yeterince hassas değildiler fakat günümüzün VFDleri çok hassas ve yük veya süreç talepleri değiştirdiğinizde bir motorun hızını neredeyse anında değiştirebilir.

Enerji tasarrufunun yanı sıra, motorlarını çalıştırmak için VFD tarafından sağlanan hassas kontrolü kullanmanın daha bir çok yararı vardır. Bunlar şunları içerir:

 • Geliştirilmiş süreç kontrolü
  • Azaltılmış üretim atıkları
  • Motorların uzun kullanım ömrü
  • Daha az aşınma ve yıpranma nedeniyle motor ve mekanik bileşenlerin bakımının azalması
 • Yüksek güvenilirlik

VFD hakkında herşey kulağa harika geliyor, ancak, onları kullanmaktan kaynaklı ” yan etkilerin” azaltılması gerekiyor – ve bu da doğru kabloyu seçerek sağlanır.

VFDler Yakınlarındaki Ekipmanı Bozabilecek Elektrik Gürültüsü Oluştururlar

VFDler ile ilgili tek ve en önemli sorun, çevrelerindeki ortamda üretim sürecinde farklı sorunlar meydana getirebilecek rahatsız edici elektrik gürültüsü çıkarmalarıdır. Bu gürültü elektronik ekipman, ticari tabanlı Ethernet sistemleri ve basit enstrümantasyon kablosu gibi diğer cihazlara yayılır hatta onların performanslarını azaltır.

Örneğin, bir üretici ekipmanın bir parçasının neden düzgün çalışmadığını belirlemek için oldukça çaba harcadı. Sorunlu cihazın altındaki katta bir VFD’ye bağlı kablo yüksek performanslı VFD kablo ile değiştirildiğinde sorun çözüldü. Diğer durumlarda VFDler ve motorlar arasındaki yapı sınıfı kablonun gürültüden bozulması yüzünden katı hal güvenlik röleleri ani kapanmalara neden olmuştu.

Özellikle, eğer tesisiniz elektriksel gürültüye duyarlı ekipmanları içeriyor veya uzun kablo geçişlerine sahipseniz , yüksek performanslı VFD kablosunu döşediğinizden emin olmalısınız.

VFD Kablo için Dikkate Alınacak Hususlar

Bir VFD sistemi için uygun kabloyu seçerken dikkate alınması gereken 6 önemli husus vardır:

 1. Yeterli Topraklama Konfigürasyonu ve Sonlandırma

Yanlış topraklanmış bir VFD kablosu sistemde gürültü ile ilgili sorunlar çıkarabilir ve  yanlış sonlandırılmış kablolar yakalanan gürültü akımı serbest bırakabilir. Topraklama referansı ne kadar bakır olursa kablo o kadar etkili olacaktır.

 1. Gürültüyü Kontrol Altına Almak İçin Uygun Koruma
  Gürültü sorunları önlemek için, VFD kablo etkili bir korumaya ihtiyaç duyar.  Araştırmamız VFD uygulamaları için en uygun olanın çift bakır bant veya kombinasyon folyo/ örgü çeşitlerini içeren koruyucu sistemler olduğunu göstermektedir. Bu gibi korumalarla kablo motoru ve yakınındaki ekipmanı düzgün şekilde çalışır, ve aşırı gürültüyü sürücüye geri döndürür.
 2. Üstün Elektriksel Performans için sağlam Yalıtım

VFD kablolar için yalıtkan olarak çapraz bağlı polietilen (XLPE) izolasyonu PVC /naylonu gölgede bırakıyor, çünkü 3x kadar daha yüksek voltaja dayanabilir. Bu uzun kablo çalışmalarına olanak verir, motoru korur ve sürücünün motora güç transferi verimini arttırır.

 

Belden-VFD-Cable_3
Yüksek performanslı Belden VFD kablosu

 

 

 1. Uygun Büküm
  Sadece bakır teller yerine kalaylı bakır tel kullanarak  VFD kabloların  korozyon direnci artar ve termal stabilite sağlarlar. Kalaylı bakır kablo bağlantıların oksitlenmesi ve sıcak ortamlarda aşınmaya uğraması çok daha düşük bir ihtimaldir. Buna ek olarak, yüksek tel sayısı, kablo esnekliği arttırır ve zararlı gürültüyü önemli ölçüde azaltır.
 2. Endüstriyel Sertleşme
  VFD kabloların, güvenilir olmaları ve yerleştirildikleri zorlu endüstriyel ortamlar ile başa çıkmak için yeterince sağlam olmaları gerekir. Daha az sağlam malzemeleri bozabilen nem, kum, güneş ışığı, petrol ve diğer koşullara dayanabilen sanayi tipi kablolama seçmek önemlidir.
 3. Üreticinin Tavsiye Ettiği Kablonun Kullanımı
  VFD üreticisi tarafından tavsiye edilen VFD kablonun kullanımının en iyisi olduğunu söylemeye gerek bile yok.

Yüksek Performanslı VFD Kabloya karşı Yapı Sınıfı Kablo

VFD kabloları satın almadaki zorluk onlar için herhangi bir standartın olmamasıdır. Bu yüzden, VFD kablo olarak satılan minimum yapı sınıfı kabloyu motorları koruyan ve bir VFD sistemi kullanmanın maksimum faydasını sağlayan yüksek performanslı VFD kablodan ayırt etmek zor olabilir. Aşağıdaki hızlı kılavuz ikisi arasındaki ayrıma yardımcı olur:

 

Table-Cable-Characteristics-2

Uygulamanız İçin Doğru Yüksek Performanslı VFD Kablo Seçilmesi

Yukarıdaki kurallar yapınızdan yapı sınıfı kabloyu ayıklamanıza yardımcı olacaktır. Son adım Dac-el gibi bir satıcı tarafından sunulan yüksek performanslı Belden kablo çeşitlerini uygulamanız ve VFD sürücünüz ile dikkatlice eşleştirmektir. Bunu yapmanıza yardımcı olmak için, bu makalenin sonunda bulunan ürün bilgisi ve kılavuzlarına bakınız.

Bir kez motor kontrolü için VFD uygulanmaya karar verdiniz mi, yanlış kablo kullanarak üretim zamanı kaybetme,makinelere zarar verme veya bir sistem hatasına neden olma riski olmaz. Yüksek performans VFD kablosu motorun çalışma süresini ve güvenilirliği sağlar, kontrol sistemlerinin yakınındaki hassas elektronik donanımları korur ve uzun kablo çalışmalarına olanak verir. Buna ek olarak, VFD (AC Sürücü deki)  yatırımınızı en üst düzeye çıkarır.

VFD’ler maliyetleri düşürmeye nasıl yardımcı oldu?

Onları devreye aldıktan sonra herhangi bir gürültü sorunu oldu mu?

Bize  düşüncelerinizi ve görüşlerinizi bildirebilirsiniz.

 

VFD Kablo Bağlantı Kılavuzu

VFD kablolamada Pratik bilgiler

VFD kablo Seçim tablosu

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

Paylaş