"Enter"a basıp içeriğe geçin

Vision Kamera ile Ürün Kontrol Sistemi

Proje : Vision kamera ile ürün kalite kontrolünü yapan sistem

Otomotiv sektörüne hizmet veren ve araç antifriz / su deposu üretimi yapan tesiste, fixture üzerindeki kontrol noktasında ürünlerin görsel kalite kontrolünü yapan sistemdir.

picture_023

Bağlantı Şeması

diyagram

Anahtar Ürünler

 

Banner Pro Serisi Vision Kamera Array Operatör Paneli

Proje Detayları

Söz konusu sistem, üretimi yapılmış olan araç depolarının bir fixture üzerinde görsel kalite kontrolünü gerçekleştirir. Araç deposu üzerinde bulunması gerekli kapak, tıpa, burç, etiket v.b. nesnelerin var olup olmadıkları, var ise doğru şekilde olup olmadıkları kontrol edilir.

Sistem, fixture üzerine monte edilmiştir. Görevli operatör, kontrol edilecek parçayı fixture üzerine yerleştirerek işleme başla butonuna basar. Kameralı kontrol sistemi gerekli değerlendirmeleri yaparak
ürünün doğru yada yanlış olduğuna karar verir. Ürün “doğru” olarak tespit dilmişse, ışıklı uyarı sisteminde bir süreliğine yeşil ışık görünür. Aynı zamanda, pnömatik bir piston tahrik edilerek, ucunda bulunan “CE / Kontrol Edilmiştir” damgası ürünün üzerine otomatik olarak basılır. Aksi durumda ışıklı uyarı sisteminde bir süreliğine kırmızı ışık görünür ve operatör uyarılır. Ayrıca operatörü bilgilendirmek için, hatanın detayı da operatör ekranından gösterilir.

Proje Parametreleri / Gereksinimler

Banner Pro Vision kamerası ve Infrared ışık kaynakları, Array operatör paneli, Farklı ürün kontrolü için program değiştirebilme özelliği.

Çözüm

Banner Vision Pro kamerası kullanılarak var-yok kontrolü, geometrik kontrol, ve uzunluk ölçümü gerçekleştirilmiştir. Otomatik damga basmak için, pnömatik sistem kullanılmıştır. Işık dalgalanmalarını engellemek ve 7/24 stabil seviyede görüntü kontrolü yapmak için Infrared ışık kaynağı kullanılmıştır. Operatöre detaylı bilgi verebilmek için ışıklı sesli uyarı sistemi ile beraber operatör paneli kullanılmış ve hatalı bölgenin neresi olduğu operatöre bildirilmiştir.

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

Paylaş