"Enter"a basıp içeriğe geçin

Vision Kamera ile Kart Kontrol ve Etiketleme Sistemi 2

Proje : Vision kamera ile kontör kartların etiketlemesini ve kontrolünü gerçekleştiren makine otomasyonu

Telekomünikasyon sektöründe hizmet veren ve kontör kartların üretimini gerçekleştiren tesiste, paketleme makinesinin çıkış noktasında kartları yürüyen bant üzerine alarak barkod bilgilerine dayalı bir şekilde kontrol eden ve otomatik etiketleyen makine otomasyon sistemidir.
Proje Detayla
indir

Söz konusu sistem, kontör kart üretimi yapan matbaada, kartların poşetlenmesinden hemen sonra, kartların üzerindeki barkodları vision kameralar ile okuyarak kontrol eden ve otomatik etiket oluşturup yapıştıran makine otomasyonudur.

 

 Sistem yaklaşık 2.5mt uzunluğunda bir şasi üzerine inşa edilmiştir. Bu şasi üzerinde yürüyen bir bant bulunmaktadır. Poşetleme / paketleme makinesinden çıkan kartlar, söz konusu makinenin konveyör sistemi üzerine gelmektedir.

 

 Kartlar makine üzerinde hareket ederken sırayla; barkodları okunur, okunulan barkodlar bilgisayar yazılımı tarafından kontrol edilir ve o anda çalışılan üretim partisinin ürünü olup olmadığına bakılır, doğru ürün ise barkod sırası kontrol edilir (sistem kartların hangi sırayla gelmesi gerektiğini bilir. ve sırasını kontrol eder). Barkod bilgisi kullanılarak o karta özel etiket yazdırılır ve kartın üzerine yapıştırılır, etiket yapıştırılan kart makinenin çıkış noktasında son kez ikinci bir kamera sistemi ile kontrol edilir.

 

 Herhangi bir kart, makine üzerinde ilerlerken, herhangi bir noktada “hatalı” olarak tespit edilirse, pnömatik hata ayıklama ünitesi yardımıyla bant üzerinden ayıklanır ve “hatalı” haznesi içerisine yönlendirilir.

Proje Parametreleri / Gereksinimler
Banner Bcr Vision kamerası ve Led Alan Aydınlatma ışık kaynağı, Bilgisayar temelli makine kontrol sistemi, Sisteme uygun bilgisayar yazılımı, yüksek hızda çalışabilme ve etiket yazıp – yapıştırabilme, farklı yüksekliklerdeki kartlarda sorunsuz çalışabilme
Çözüm
Videojet etiket yazıcı ve aplikatör ile etiket yazdırma ve yapıştırma sağlanmıştır. Banner vision kameralar ile yüksek hızda kart üzerindeki barkodlar okunmuştur. Wago plc ile makine otomasyonu yapılmıştır. Microsoft DotNet C# yazılım geliştirme platformu ile Windows temelli “Makine Kontrol ve Raporlama Yazılım Sistemi” geliştirilmiştir.

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

Paylaş