"Enter"a basıp içeriğe geçin

Vision Kamera ile Fitil Kontrol ve Ayıklama Sistemi

Proje : Vision kamera ile Hatalı Fitil ürünlerini tespit eden ve hattan ayıklayan sistem

Otomotiv yan sanayi sektöründe hizmet veren ve fitil üretimi gerçekleştiren tesiste, hatalı fitillerin tespit edilerek hat üzerinden ayıklanmasını sağlayan otomasyon sistemidir.

untitled_111

Bağlantı Şeması

untitled_112

Anahtar Ürünler
Banner Pro Serisi
Vision Kamera Sistemi
untitled_113

Proje Detayları

Söz konusu sistem, araç fitilleri üretimi yapan tesiste, hatalı olarak işaretlenmiş fitilleri tespit ederek hat üzerinden otomatik ayıklanmasını sağlamaktadır.

 Sistem, otomatik kesim makinesinin çıkışına yerleştirilen, kapalı kutu şeklinde bir yapıdan oluşmaktadır. İş emirlerine göre otomatik kesimi gerçekleştirilen her fitil kameralı kontrol sistemi housing’inin altından geçmektedir. Bu sırada, vision kamera ile görsel denetimi yapılan fitillerden hatalı olanlar tespit edildiğinde sesli, ışıklı uyarı sistemiyle operatör uyarılır ve makinenin plc sistemine hatalı ürün sinyali yollanır. Bu şekilde hatalı olarak tespit edilmiş ürün hat üzerinden otomatik olarak ayrılarak, hatalı ürünlerin toplandı hazneye alınır.

  
Proje Parametreleri / Gereksinimler
Işık yansımasının engellenmesi, yüksek hızlı fitil üzeri çizgi denetimi yapılması, hatalı tespit edilen ürünlerin plc sistemi ile hattan atılmasının sağlanması.
Çözüm
 Banner Pro Serisi kamera kullanılarak yüksek hızlı denetim yapabilme sağlanmıştır. Yine en önemli parametrelerden biri olan ışık kaynağı için, özel – yansımasız alan ışığı tercih edilmiştir. Kamera ve ışık kaynağı, saha şartlarında stabil çalışması için bir housing içerisine alınmış, bu şekilde ortamdaki toz ve kirden en az düzeyde etkilenen bir sistem tasarlanmıştır.

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

Paylaş