"Enter"a basıp içeriğe geçin

Tüm Endüstriyel Şartlarda Kullanmaya Uygun Şeffaf Cisim Algılama Sensörleri!

Q4X serisi Şeffaf Cisim Algılama Sensörleri; FDA onaylı, kimyasallara karşı dayanıklı ve IP69K koruma sınıfına sahip paslanmaz çelik gövdesi ile yiyecek içecek sektöründen otomotive kadar tüm endüstrilerde kullanmaya uygundur.

Q4X’e özgü Dual Mode öğretme metodu sayesinde, reflektöre ihtiyaç duymadan cisimden yansımalı şekilde şeffaf cisim algılaması yapılabilir.

Varlık Yokluk

Uygulamanın Zorlukları Konveyör üzerindeki çikolata kalıplarının varlığı, hattın devamındaki işlemler için kesin olarak tespit edilmelidir. Çikolata kalıplarının boyutları, şekilleri, yüzey özellikleri ve renk özellikleri algılamayı zorlaştırabilir. Konveyör ile çikolata kalıbı arasında az bir renk farkının olduğu durumlarda, algılama daha da zorlaşır.

Uygulamanın Çözümü Kullanılan bir Q4X, konveyörle sensör arasındaki mesafeyi ölçer. 1 milimetreden daha hassas yükseklik ölçümlerini algılama kapasitesi sayesinde, Q4X çok ince ve konveyörle arasında küçük renk farkı olan çikolata kalıplarını dahi kolaylıkla algılayabilir. FDA onaylı, burunsuz paslanmaz çelik gövdesi sayesinde yüksek basınçlı yıkama işlemlerine dahi dayanıklıdır.

ÖLÇÜM

Kutu içindeki ilaçların doluluk oranının ölçümü sayesinde, kutu içerisinde istenen sayıda ilaç olduğu tespit edilmiş olur. Şekil farklılıkları, kenarlar, ve ilaçlar arasındaki boşluklar ölçümü zorlaştırıcı etkenlerdir. Uygulamanın Çözümü Trigger modunda kullanılan analog çıkışlı bir Q4X, ortalama alma modunda çalışarak çok hassas bir dolum kontrolü uygulaması gerçekleştirir. Q4X’e bağlanan bir Q3X kontrast sensörü ile şişenin başlangıç noktası tespit edilir ve Q4X’in ne kadar süreyle ölçüm almasına karar verecek olan anlık bir output üretir. Q4X şişe içerinindeki farklı yüzeylerde ölçüm yapar ve ölçülen ortalama değere göre tek bir analog değer üretir.

Şeffaf Cisim Algılama

Konveyör üzerindeki şişelerin düzenlenmesi; şişelerin hasar görmesinin, üretim kayıplarının, plansız duruşların önüne geçerken makinanın düzgün çalışmasını sağlar. Şişelerin şekilleri, boyutları, hangi malzemeden yapıldığı, rengi, ışık geçirgenliği algılamayı zorlaştırırken şişelerin düzenli akışını da zorlaştırabilir.

Sabit bir zeminin öğretilmesiyle, Dual mod’da çalışan bir Q4X zeminden yansıyan ışıktaki en küçük bir farkı tespit ederek şişelerin şekilleri, boyutları, hangi malzemeden yapıldığı, rengi, ışık geçirgenliği gibi koşullardan bağımsız algılama yapılmasını sağlar. Q4X’in dahili çıkış gecikme özelliği sayesinde, birikme oluşması durumunda bir sinyal üretmesi sağlanabilir.

İlgili Döküman: Q4X Şeffaf Cisim Algılama Sensörleri

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

Paylaş