"Enter"a basıp içeriğe geçin

TIA Portalı’nda Siemens G120 Sürücülerini Devreye Alma

Sürücü özellikleri ile TİA Portal’da  Siemens G120 sürücü ile Siemens S7 PLC cihazlarını yazılım gerek kalmadan kullanabilirsiniz. Sürücüler hızlı ve kolay bir şekilde devreye alınabilir ve daha sonra tüm sürücü parametreleri portalda saklanabilinir.

Adım adım, Portal’da Profinet sürücülerini güvenli kurma sürecini anlatacağız . Küçük ayrıntılar duruma göre değişebilir, ancak genel süreç şu şekildedir:

  1. Sürücüyü cihaz/ağınıza ekleyin . Sürücüde ayrı Kontrol ve Güç Üniteleri varsa, Güç Ünitesinin Kontrol Ünitesini Cihaz Görünümüne ekleyin.
  2. Cihazın Ağda IP adresini ve Profinet Adını atayın . Bu IP adresi benzersiz ve PLC ile aynı alt ağda (subnet) olmalıdır.
  3. Cihazların Ağlardaki Güvenlik Telegramlarını Ayarlayın .
  4. Cihazların  Ağlarda Benzersiz F Adresleri atayın . Profinet F-adresleri sadece Portal üzerinden atanır ve Profibus sürücülerinin sahip olduğu fiziksel jumperlara sahip değildir.
  5. Sürücülerdeki IP adresini ve Profinet Name’i , Aygıtlar ve Ağlar’da atanan ile eşleşecek şekilde ayarlayın . Bu Çevrimiçi Erişim> Cihaz Arabirimi> Çevrimiçi ve Teşhis> İşlevler aracılığıyla yapılır. Cihazın daha önce atanmış bir IP adresi varsa, önce IP’yi fabrika varsayılanına sıfırladığınızdan emin olun. Fabrika ayarlarına sıfırlama yapılmazsa, birkaç güç döngüsünden sonra IP adresi orijinal ayarlara geri dönebilir.
  6. Portal’da bulunan devreye alma sihirbazını ve motor ön yüzünde bulunan özellikleri kullanarak sürücü parametrelerini kullanır .
  7. Parametre seçeneğinin fonksiyonel görünümü aracılığıyla güvenliği sağlanır. Birden çok benzer sürücünün devreye alınması ve Aygıtın Ağlar’daki sürücülerin kopyalanması durumunda, herhangi bir ayarın değiştirilmesi gerekmese bile, her bir sürücüyle birlikte çevrimiçi iken “Güvenli Devreye Alma Modunu Etkinleştir” seçeneğini kullanmanız gerekir.
  8. Sürücüyü , Portal’ın kontrol panelinde elle hareket ettirerek test edin .
  9. Sürücü paremetrelerini daha sonra portaldan yükleyebilirsiniz.

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

Paylaş