"Enter"a basıp içeriğe geçin

Su Arıtma Tesislerinde Veri Toplama Otomasyonu

surecross
SureCross Wireless Uygulama Notu

Kazançlar

  • Veriler su arıtma tesisinden toplanarak üretim tesisi içindeki bakım atölyesine iletilir
  • Tüm analog seviye sinyalleri artık saha çapındaki kontrol sistemi üzerinden gerçek zamanlı olarak erişilebilir durumdadır
  • Manuel veri toplama işlemine gerek kalmamıştır ve personel diğer bakım işlerine odaklanabilir

Uygulama

Bir matbaadaki bakım personeli direktiflere uygunluğu sağlamak için su arıtma işleminin her aşamasında sürekli seviye değerlerini okumak durumundadır. Bu işe verilmiş bir bakım elemanı her bir seviyeyi düzenli olarak belirli aralıklarda örnekleyerek verileri kağıda dökmesi gerekmekteydi. Veriler bu şekilde toplansa da, saha çapındaki kontrol sisteminden ayrıydı ve her vardiya değişiminde yeniden denetlenmesi gerekiyordu.

Çözüm

Su arıtma işlemi boyunca okunan 4…20 mA seviye bilgilerini toplamak için SureCross Wireless Network kurulumu yapıldı. Her bir su seviye ölçüm noktasına analog girişleri olan bir node konuldu ve bakım atölyesine tek bir GatewayPro monte edildi.

Bakım atölyesi, su arıtma sahasına yaklaşık 100 metre mesafedeki ayrı bir bina içindedir. GatewayPro mevcut kontrol sistemine bağlantıyı sağlayan bir EtherNet/IP arayüzü sunar. Seviye bilgisi otomatik olarak örneklenir ve gerçek zamanlı olarak denetlenir.

Sonuç

Şirket, bakım personelinin sayısını arttırmadan, diğer işlere yoğunlaşabilir ve bununla birlikte standart su arıtma uygulamalarında gerekli olan su seviye bilgisinin güvenilir şekilde toplanması sağlanır.

Otomatik veri toplama işlemine ek olarak, su arıtma işlemi sürecinde veri akışının şeffaflığı ve verilerin kayıt altına alınma yeteneği de arttırılmış olur.

Kablosuz kurulumun başarısına dayanarak saha müdürleri artık tesis içindeki depolama tanklarının seviye bilgileri ve enerji kullanım istatistikleri gibi diğer veri toplama uygulamalarında da kablosuz veri aktarım olanaklarını değerlendirmektedirler.

 

 

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

Paylaş