"Enter"a basıp içeriğe geçin

RF Emisyonların Sensörlerimize Etkisini Nasıl Önleriz ?

İşletmelerdeki parazitler, yaklaşım sensörlerinin çalışmalarını etkileyen elektriksel interferansa ( bozunma ) yol açarlar. AM/FM radyoları, iki-yollu radyolar, çağrı cihazları, bazı cep telefonları gibi yüksek güçlü haberleşme cihazları, çeşitli frekans sürücüleri ve step motorlarının kullanılması RF kirliliğine sebep olur. Bu cihazlardan yayılan enerji/frekans, sensörlerin proses tarafından tetiklenmeden anahtarlama yapmalarına sebep olur.
RF gürültüleri, yukarıda bahsedilen cihazların on/off sinyalleri tarafından üretilirler. Gürültü yayan cihazlara filtreler yerleştirerek önlenebilir veya sensörler bir seviyeye kadar bu gürültülere toleranslı olacak şekilde tasarlanırlar böylece sensörlerin gürültülerden etkilenmemeleri sağlanır.

IEC 60947-5-2 standardına göre yaklaşım sensörlerindeki emisyon toleransı 3-V/m veya 80 MHz – 1000 MHz frekans aralığından daha büyüktür. Bu değerde, sensörden 180-300 cm mesafede 5 Wattlık bir telsiz olabilir ve sensörün yanlış sinyal vermesine sebep olabilir.5 Wattlık bir telsiz anteninden yaklaşık olarak 150-200 V/m yayılır. Yüksek emisyonlu cihazlar sensörleri daha uzak mesafelerden tetiklerler.İnsanlar bu cihazları sensörlere yakın mesafelerde kullandıklarından, bu duyarlık seviyesi işletmeler için kabul edilemez. Sensörlerdeki bu etkiyi kaldırmak ve interferansı düşük seviyelerde tutmak önemlidir.Üreticiler elektromanyetik interferansa değişik derecelerde karşı koyan sensörler geliştirmiştir. IEC 61000-4-3 ‘e göre 1-V/m, 3-V/m veya 10-V/m için elektronik ürünlerin RF gürültülerine toleranslarını ölçmek için testler yapılır. Bu durumlarda, 5 Wattlık telsiz yanlış sinyale sebep olmadan 10-V/m toleranslı bir sensore oldukça yakında bulunabilir. Hatta 15-V/m’ lik bazı sensörler 5 Wattlık telsize 2-3 cm mesafede bile sorunsuz calışabilir.

Bu tip gürültülere toleranslı geliştirilen sensörler, özel devreler, filtreler, zırh ve bazı durumlarda RF gürültülerine duyarlığını düşürmek için zener diyot gerilim tutucuları içerir. Sensör üreticileri sürekli olarak gürültü etkilerini minimumda tutmak icin calışırlar. Bu emisyonların kaynakları geliştirildikçe daha çok güç tükettiklerinden daha uzun mesafelerde daha temiz sinyaller elde etmek gittikçe zorlaşmaktadır.

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

Paylaş