"Enter"a basıp içeriğe geçin

Faktör 1 teknolojisi ile metal algılama

Faktör 1 sensörler tüm metallerin aynı mesafeden algılanmasını sağlayan birden fazla bobin kullanırlar v e standart yaklaşım sensörlerine göre daha yüksek algılama mesafesine sahip olurlar.

İndüktif yaklaşım sensörleri, metal cisimlerin temassız ve aşınmasız bir şekilde algılanabilmelerini sağlarlar. Ferrit bir çekirdeğin etrafına sarılmış bobin, osilatör, algılama devresi ve bir solid-state çıkışın birleşiminden oluşan bu sensörler geliştirilen ilk algılama teknolojilerinden biridir ve bugün hala yaygın olarak kullanılmaktadırlar. Hedef cisimle etkileşime giren bir yüksek frekans elektromanyetik alan oluştururlar.

Demir-özlü olan ve demir-özlü olmayan metaller yaklaşım sensörlerini farklı şekilde etkilerler ve algılanacak metale bağlı olarak farklı mesafeden algılama yaparlar. Farklı metalleri algılarken, algılama mesafesi metalin düzeltme faktörüne göre ayarlanmalıdır. Ancak gelişen sensör teknolojisi ile beraber Faktör 1 algılama tekniği sayesinde artık düzeltme faktörlerinin uygulanmasına gerek kalmaz. Faktör 1 sensörler tüm metallerin aynı mesafeden algılanmasını sağlayan birden fazla bobin kullanırlar ve standart yaklaşım sensörlerine göre daha yüksek algılama mesafesine sahip olurlar. Standart yaklaşım sensörlerindeki tek bobin indükleme yerine Faktör 1 sensörler birbirinden bağımsız gönderici ve alıcı bobinler kullanır. Bu yüzden demirözlü ve demirözlü olmayan metaller Faktör 1 sensörlere aynı etkiyi yapar ve aynı mesafeden algılanırlar.

Tüm Faktör 1 sensörler aynı prensiple üretilmezler: bazıları iki bobinle çalışırken bazıları üç, bazıları dört bobinlidir, bazıları ferrit çekirdekli tasarlanırken bazılarında ferrit çekirdek tamamıyle çıkarılmıştır. Doğal olarak ferrit çekirdeği olmayan Faktör 1 sensörler; kaynak, asansör ve elektronik fırın gibi uygulamalarda oluşan manyetik alan girişimlerinden etkilenmezler. Aynı zamanda ferrit çekirdeğin olmayışı Faktör 1 sensörlerinin daha yüksek frekanslarında çalışmalarını da sağlar.

Gıda uygulamaları gibi ani ısı değişimlerine ve kimyasallara dayanıklılık gerektiren yerlerde kullanılabilmesi için Faktör 1 sensörler farklı tip gövdelerde üretilirler. -30°C …+85°C çalışma aralığına sahip modelleri bile vardır. Bazı üreticilerin Faktör 1 sensörleri tam olarak metale gömülemese de Faktör 1 sensörlerin metale gömülebilen ve gömülemeyen tipleri mevcuttur.

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

Paylaş