"Enter"a basıp içeriğe geçin

9 Ortak Makine Güvenlik Aygıtları

 

Makina Güvenlik

 

Makineler üzerindeki mekanik tehlikeler tipik olarak çalışma noktalarında, güç aktarım noktalarında ve diğer makine hareket noktalarında ortaya çıkar. Koruyucu cihazlar, bu noktalardaki kazalara veya yaralanmaya karşı personelin maruz kalabileceği  riski sınırlamak üzere tasarlanmıştır. Yukarıdaki çizimde, robotik bir çalışma istasyonundaki riskin çoklu noktalarını azaltmak için yaygın makine koruma cihazları kullanılmıştır. Aşağıdaki ürünler ve farklı çözüm önerileri ile makina güvenliği yanısıra canlı güvenliğide sağlayabilirsiniz. Tüm bu seçenekler hakkında tarafımızdan bilgi ve destek alabilirsiniz.

Işık Bariyerleri

1. Güvenlik Işık Bariyerleri

Güvenlik ışık bariyerleri, makinenin erişim noktalarını ve çevre sınırlarını koruyan bir algılama ekranı yaratarak personel yaralanmalarını ve makine hasarlarını önler. Ekrandaki herhangi bir kirişi kesen bir kişi veya nesne, tehlikeli hareketi durduracaktır. Işık bariyerleri makina ve insan güvenliği açısından önemli bir role sahiptir.

2. Güvenlik Kontrolörü

Bir güvenlik denetleyicisi, tehlikeli hareketleri olan makineler için güvenli durdurma ve başlatma işlevleri sağlayan çok sayıda güvenlik ve güvenlik dışı giriş aygıtlarını izler. Tek bir emniyet denetleyicisi, E-Stop düğmeleri, emniyet ışık perdeleri, kenetlenmiş kapı anahtarı ve diğer emniyet giriş cihazlarını içeren uygulamalarda birden fazla güvenlik rölesi modülünün yerini alabilir.

3. Çift El Kontrol Cihazları

Bir makine operatörünün bir makine devrini başlatmak ve devam ettirmek için her iki elini de kullanmasını istemek suretiyle, çift elli kontrol cihazları operatöre makinenin tehlikeli hareketi ile güvenli bir mesafede duruyor. Bir veya iki el cihazdan çıkarsa, makine enerji keserek tehlikeli hareketi durdurur.

4. Gösterge Lambaları

Tekli ve çok renkli seçeneklerde mevcut olan LED gösterge ışıkları, ekipmanın ve güvenlik durumunun yüksek görünürlükte gerçek zamanlı gösterimini sağlar. Kompakt, alçak profilli bir tasarıma sahip olup, diğer gösterge çözümlerinin makine hareketine müdahale edebileceği alanlarda kullanılmasına olanak tanır.

5. Güvenlik Tarayıcılar (Alan Sensörleri)

Güvenlik lazer tarayıcıları, kullanıcı tarafından belirlenen bir alanda personel ve ekipmanı korur. Bu esnek güvenlik çözümleri, karmaşık ve düzensiz şekilli alanların ve diğer güvenlik önlemleri kullanılarak kolayca çözülemeyen hareketli varlıkların korunması için idealdir.

6. Güvenlik Bağlantı Anahtarları

Güvenlik bağlantı anahtarları,bir kişiyi tehlikeden ayıran mekanik korumaları izler.
Eğer bir koruma,geçit,kapı veya panel gibi açılırsa veya çıkarılırsa, güvenlik bağlantı anahtarları tehlikeli durumu durdurmak için makine kontrol sistemine bir sinyal gönderir.

7. Cihazların Etkinleştirilmesi

Devreye sokan cihazlar, bir kullanıcı kol tutma düğmesini sıkarken veya serbest bıraktığında bir güvenlik fonksiyonu başlatır. Sürekli olarak etkinleştirildiğinde ve ayrı bir çalıştırma kumandasıyla birlikte kullanıldığında, bu cihazlar bir makinenin manuel çalışma modunda çalışmasına izin verir.

8. Işık Kuleleri

Tüm açılardan, uzun mesafelerde ve parlak koşullarda görülebilen modüler kule ışıkları, gerçek zamanlı makine veya emniyet durumu göstergesi sağlar. Bu özelleştirilebilir, yüksek görünürlik göstergeleri, AC ve DC güç kaynağı, tek ve çok renkli kesimler ve sesli modüller için seçeneklere sahiptir.

9. Acil Stop Buttonları

Acil durdurma cihazları, çalışanların, bir kişinin yaralanmasını ve maddi kaybını önlemek için bir düğmeye basarak veya bir ipi çekerek bir cihazı hızlı bir şekilde durdurmalarını sağlar. Bu cihazlar, diğer tüm makine kontrollerini geçersiz kılmak ve makinenin tehlikeli hareketlerinden korunmak için kablolanmıştır. Acil stop buttonları günümüzde en aktif kullanılan güvenlik önlemi olmakla birlikte en çok hasar, can ve mal kaybını önleyen yöntemdir.

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

Paylaş