"Enter"a basıp içeriğe geçin

Siemens PLC ile Comfort Panel HMI Faceplate Programlama

Son zamanlarda, oldukça gelişmiş bir HMI gerektiren bir S7-300 PLC projesinde çalışıyoruz, bu yüzden, gerekli olan birçok açılır pencere ve aynı kontrol için Faceplates’i kullanmak üzere Comfort Panel’i seçtik. Bu Faceplates’in oluşturulması, gelişimdeki verimliliğimizi arttırmanın harika bir yoluydu ve süreçte öğrendiğimiz çok önemli bir tecrübeyi paylaşmak istiyoruz.

Oluşturduğumuz test projesi S7-300 PLC ve Comfort Panel HMI kullanıyor.

Oluşturduğumuz HMI kontrolü, aşağıda görüldüğü gibi bir Start-Stop HMI basma buton kontrolüdür. İki düğmeyi HMI’ye getirdikten sonra, onlara “StartStopFaceplate” adı verilen bir önyüz oluşturduk.

Bu denetimi “dbStartStop” veri bloğunda kullandık  “udtStartStopPB” veri tipine bağlamaktı. Bu yüzden, veri türünü Proje Kitaplığı’na sürükledik.

StartStopFaceplate için bir StartStop özelliği oluşturduk ve bu özelliğin veri tipini “udtStartStop” olarak atamak istedik. Ancak, veri türü mevcut değildi.

Proje Kitaplığı’nda, StartStop için potansiyel türler olarak görünen, el ile oluşturduğum başka veri türleri olduğunu fark ettik. Intrigued, udtStartStop için bir özdeş (tüm ama onun adı udt_StartStop300) datatype oluşturduk.

 

Start-Stop kontrolümün istenilen kullanımı için gerekli bağlantıları yapmada zaman kaybetmedik.

Faceplate’imin en son sürümünü piyasaya sürdüğümde, arayüzünü PLC’ye eşlemenin zamanı gelmişti. Yine bitirmeyi düşündüğümden önce durduk.

Çözüm, Faceplate (udt_StartStop300) ile aynı veri tipine sahip HMI etiketlerini kullanmaktı. Veri bloğundaki verilerin mutlak adreslerini aramak ve HMI etiketleri için doğru bir şekilde girmek önemlidir.

Biten sonucum çalışırken şöyle görünür:

Eğer bir S7-1500 veya S7-1200 PLC kullanıyor olsaydık bu işe karışmazdık ve eğer tekrar yapabilirsem projemde bir S7-1500 kullanırdık.

 

 

 

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

Paylaş