"Enter"a basıp içeriğe geçin

Motor Çalıştırma Hesaplamaları

Herhangi bir elektrik şebekesi için bir motor çalıştırma vaka incelemesi, şebekeyi bir kaynak (jeneratör / şebeke), başlangıç ​​motoru (en büyük motor), diğer büyük hareketli motor ve birleşik yükten oluşan daha küçük eşdeğer bir ağa indirgeyerek gerçekleştirilebilir.

Bu MS Excel tabanlı yayma sayfası bu konsepte dayanır ve bu tür motor başlatma vaka incelemeleri için uyarlanabilen küçük bir elektrik ağı modeli sunar.

Bu MS Excel tabanlı yayma sayfası bu konsepte dayanır ve bu tür motor başlatma vaka incelemeleri için uyarlanabilen küçük bir elektrik ağı modeli sunar.

Bu özellikle hızlı kontroller için aşağıdaki gibi çok yararlıdır:

 1. Belirli bir jeneratör değeriyle başlatılabilen en büyük motor boyutu nedir?
 2. Verilen bir yük ve en büyük motor boyutu için jeneratörün (veya jeneratörün nominal değerlerinin paralel çalıştığı) derecesi ne olmalıdır
 3. Verilen motor detayları için başlangıç ​​koşullarında voltaj düşüşünü bilmek ve bu nedenle tasarım esnasında anahtar parametresini (maksimum izin verilen başlangıç ​​akımı)
 4. Kablo boyutunu / çalıştırma sayısını belirleme vs.

Yayılma tablosu, başlatma öncesi yük girdileri ve motor verilerini başlatma esasına dayanan yinelemeli bir hesaplama gerçekleştirir. Ayrıntılı analiz, mevcut yazılımlar yardımıyla yapılabilir.

Notlar:

 1. Motor çalıştırma analizi genellikle bir santrala bağlı olan en büyük motor için yapılır.
 2. En kötü durum sonuçları için, motor başlangıç ​​analizi genellikle en zayıf kaynak dikkate alınarak yapılır.
 3. Yukarıdaki iki gerçekler göz önüne alındığında, bir motor, bir başlangıç ​​analizi gerekli olduğu herhangi bir verilen bir elektrik şebekesine, bir kaynaktan (jeneratör / s veya ızgara), marş motoru (büyük motorlu), koşma şeklindeki basit bir ağa azaltılabilir motor / lar (ikinci büyük motor / ler veya çalışmakta olan en büyük motor ile aynı derece motor) ve diğer yükler birlikte toplanır.
 4. Modelleme
  Bu yayma sayfası kullanıcıya belirli bir ağ modellemesi yapmasına izin verir:

  1. Jeneratör / ler : Bir jeneratörün ayrıntıları girilmelidir. Eşit derecede birden fazla jeneratör varsa, bunlar jeneratör sayısını paralel girerek basitçe modellenebilir.
  2. Izgara: Izgaranın ayrıntıları girilir
  3. Trafo / s: Bir trafo ayrıntıları girilmelidir. Eş değerlerin birden fazla transformatörü varsa, transformatör sayısını paralel olarak girerek basitçe modellenebilir.
  4. Yayılma tablosu, motor başlatma analizi için “Jeneratör / ler” veya “Izgara” kaynağı olarak düşünülmüştür. “Motor başlangıç ​​analizi için kaynak”, açılır menü üzerinden kullanımla seçilebilir. Seçim, ilgili kaynak kırıcıyı “AÇIK” veya “KAPALI” olarak otomatik olarak simüle eder.
  5. Motorun Çalıştırılması: Santrala bağlı en büyük motorun ayrıntıları girilmelidir.
  6. Koşu Motoru / s: Santrala bağlı ikinci en büyük motor / ların (veya motorun başlangıç ​​motoruyla aynıdır) ayrıntıları girilmelidir. Bu model kullanıcı tarafından herhangi bir uzaktan motor / terminal terminalindeki voltaj düşüşünü kontrol etmek için de kullanılabilir.
  7. Gömme Yük: Santral üzerindeki artan yükün ayrıntıları toplanmış bir yük olarak modellenebilir. % Motor tanımlanabilir, bunlar sabit güç yükü olarak modellenecekken kalan% yük, hesaplama için sabit empedans yükü olarak modellenecektir.
  8. Bus gerilimleri transformatör gerilim oran girişlerinin jeneratör terminal gerilimi girişinden çok farklıysa, “gerilim” girişinin veri girişi hatası vurgulanır.

Excel e-tablosunda şu şekilde 2 sayfa bulunmaktadır:

 • Sayfa başlığı “Önsöz” hesaplama tablosu ve yazılım ile ilgili özet hakkında bilgi veren notlar ve
 • Sayfa başlığı “Motor başlangıç ​​hesaplaması” gerçek veri girişi ve hesaplamaları yapılabilir.

“Motor Çalıştırma Hesaplamaları” indirmek için tıklayın.

 

Paylaş